Strona główna
O nas
Działalność
Kino Echo
Jarociński Kongres Kultury

Kino ECHO » www.kino.jarocin.pl
Akademia Filmowa » www.akademia.jarocin.pl
Teatr » www.teatr.jarocin.pl
Projekt (dla)WIĘZI » www.dlawiezi.jarocin.info


Wygraj 7-dniowy pobyt na Festiwalu Filmowym - poczuj Zew Gdyni w Kinie Echo im. Piotra Łazarkiewicza!Cała Polska świętuje 90-lecie Gdyni! Wyjątkowa impreza urodzinowa równocześnie w 90 kinach 18 czerwca o godz. 17.00 pod hasłem "Zew Gdyni! Daj się zaprosić na Festiwal!". W Jarocinie odbędzie się w salce kameralnej Kina Echo!

Jubileusz Gdyni uświetnimy pokazem miłosno - przygodowej historii Zew Morza (1927) - jednego z najciekawszych filmów kina niemego, z muzyką współcześnie skomponowaną przez Krzesimira Dębskiego. Pokaz odbędzie się równocześnie w 90 wybranych miejscach Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, Sieci Kino za Rogiem oraz Pracowni Filmoteki Szkolnej. A po filmie - na żywo z Gdyni - transmisja losowania specjalnych nagród dla widzów, dwóch dwuosobowych zaproszeń na wrześniowy 41. Festiwal Filmowy w Gdyni. Zaproszenie obejmuje dojazd, nocleg, wyżywienie oraz akredytację na wszystkie wydarzenia 41. FFG. Laureaci konkursu zostaną także głównymi bohaterami filmowej relacji z ich wizyty w stolicy polskiego kina.

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Gdynia. Partnerzy: Filmoteka Narodowa, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Kino za Rogiem. Patroni medialni: Onet.pl, Telewizja Kino Polska oraz FilmBox i FilmBox Premium.

Szczegóły na www.zewgdyni.pl"Chodź na słówko 2" - jeszcze zabawniejsze, jeszcze ciekawsze w WTwMM JuniorBohaterowie "Chodź na słówko" powracają. Źle wypowiedziani przez dziecko: Kula, co chciała być Kurą i Toperz, odnaleźli wspólne szczęście wtedy, gdy zaakceptowali siebie i siebie nawzajem, takimi, jakimi są. Ale nie wszystkim to się udaje. W "Chodź na słówko 2" spotykamy jednego z takich sfrustrowanych nieudaczników, odrzuconego, zagubionego i nieszczęśliwego, chociaż całkiem popularnego w pewnych, niezbyt eleganckich, kręgach. Na pomoc spieszy mu nie kto inny jak Piłka, która jednak nie jest już tą samą, nieco lekkomyślną i zagubioną Kuleczką, ale... Niech pozostanie niespodzianką, kim jest Kula w nowym wydaniu i do kogo udaje się po pomoc dla dawno niewidzianego przyjaciela. Jedno jest pewne: i ta wyprawa zakończy się sukcesem, a główna postać, po zabawnych perypetiach i zaskakujących spotkaniach, kiedy tylko zejdzie nieco z piedestału powagi, odkryje swoją tożsamość i odnajdzie niespodziewaną radość życia.20 czerwca, poniedziałek, godz. 11:00 i 17:00, kino Echo
Spektakl dla widzów czytających
Bilety w cenie 15zł (przedsprzedaż) 20zł (od 11 czerwca) - kasa Kina, City Cafe i Czytelnia pod Ratuszem
Organizatorzy: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin i Stowarzyszenie Jarocin XXI.

Strona WTwMM Junior: tutajSpotkane z krytykiem filmowym i publicystą Tomaszem Raczkiem inauguruję tegoroczną edycję projektu "Regał na nudę"!Pretekstem do spotkania jest książka "KINOPASSANA", wydana w 2014 roku, w której Tomasz Raczek dowodzi, że oglądanie filmów jest ważnym elementem w procesie poznawania siebie, a także pracy nad sobą.

Tomasz Raczek - recenzent teatralny i filmowy publikował m. in. na łamach "Rzeczpospolitej", "Polityki", "Przeglądu Tygodniowego", "Teatru", "Filmu", "Kina", "Ekranu", "Cinemy", "The European", "The Montreal Gazette", "Pani", "Wprost", "Kina Domowego DVD", "Tele Świata". Laureat "Wiktora" oraz nagród za osiągnięcia w dziedzinie krytyki artystycznej (m.in. Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego). Krytyk filmowy i publicysta właściciel Instytutu Wydawniczego Latarnik, redaktor naczelny (Film, Playboy, Voyage), dyrektor kanałów telewizyjnych (nFilm HD, TVP2), gospodarz programów tv (poczynając od "Ze sztuką na ty" w 1986 - TVP2, przez "Perły z lamusa" z Zygmuntem Kałużyńskim - TVP2, "Siódme niebo" " Canal+, "Perły i wieprze" " nFilmHD po "Weekendowy magazyn filmowy" - aktualnie w TVP1 i "Kultowe rozmowy" - aktualnie w TVP Regionalna) i radiowych (PR2, TOK FM - "TOK o'clock", obecnie - "Szczerotok", RMF FM, Radio Klasyka - "Klasycznym Raczkiem", nFilm radio).

za: tomaszraczek.pl

Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Jarocin XXI wraz z parterem Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Jarocin. Projekt otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetu Parnterstwa publiczno-społeczne.

Spotkanie odbędzie się 3 czerwca w Kinie Echo im. Piotra Łazarkieiwcza w Jarocinie o godzinie 18:00
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Kina Echo, w Bibliotece Głównej, czytelni "Pod Ratuszem" i JOK JarocinAlbum "Moje miasto a w nim..." już w sprzedaży!Album jest efektem pracy dzieci i młodzieży, które przez ostatni rok uczestniczyły w warsztatach plastycznych pod kierunkiem Barbary Bogatko i Małgorzaty Kruk w Jarocinie. Album stanowi podsumowanie międzypokoleniowego projektu kulturalno-społecznego Stowarzyszenia Jarocin XXI. Prezentowane jest w nim miasto z przeszłości, miasto współczesne i Jarocin takim, jakim chcielibyśmy go widzieć. Projekt zakładał cykl regularnych warsztatów plastycznych (z użyciem różnorodnych technik i form dla dzieci, młodzieży i seniorów), których efektem jest ten "Przewodnik po mieście idealnym". Publikacja stara się zestawić miasto współczesne, miasto z przeszłości i miasto idealne - wymyślone przez uczestników warsztatów plastycznych.Sprzedaż: Kino Echo, Muzeum Regionalne, Spichlerz Polskiego Rocka i Czytelnia pod Ratuszem.
Cena: 20 zł, w komplecie z "Ziemią Jarocińską dla Turystów": 35 złDetektywistyczny Dzień Dziecka w kinie EchoWeekend 4-5 czerwca w naszym kinie to weekend dzieci. Na głównej sali szaleć będą Angry Birds, a na sali kameralnej rządzić będzie opowieść kryminalna. Dodatkową atrakcją będą zajęcia z animacji poklatkowej dla dzieci 6-10 lat - 4 maja w sobotę o godzinie 14:00 i 16:00 (2 grupy po 6 osób, zapisy patelka.agata@gmail.com)

Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Sekret rodziny von Broms
Sobota, 4 czerwca godz. 12:00
kategoria wiekowa: 6+ | aktorski, 80 min | Szwecja 2013

Jakie tajemnice może kryć szkatuła ukryta w tajemniczej krypcie sprzed ponad dwustu laty przez ekscentrycznego przedstawiciela rodu Von Broms? Lasse i Maja, najsłynniejsi detektywi w całym Valleby, nie zamierzają czekać, aż ktoś rozwiąże zagadkę. Ich biuro detektywistyczne rozpoczyna śledztwo. Valleby to małe, z pozoru senne szwedzkie miasteczko. Tak naprawdę aż kipi w nim od tajemnic, zagadek i niewyjaśnionych zdarzeń. Jedną w nich jest sekret rodziny Von Broms. Lasse i Maja odnajdują szkatułę - rodzinną pamiątkę, której nikt nie potrafi otworzyć i dowiedzieć się, co kryje w środku. Szkatuła nagle ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Być może ktoś z rodziny Von Broms próbuje pokrzyżować szyki Lassemu i Mai, by rozwiązać zagadkę na własną rękę. Wydaje się to tym bardziej pewne, że w tym samym czasie zaczynają ginąć również rodowe pierścienie. Czy biuro detektywistyczne Lassego i Mai poradzi sobie z sekretem rodziny Von Broms? Czytelnicy serii książek o ich przygodach nie powinni mieć najmniejszych wątpliwości. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai to bestsellerowa seria książek duetu Martina Widmarka (tekst) i Heleny Willis (ilustracje). Szwedzkie Jury Dziecięce od kilku lat przyznaje kolejnym tomom tytuł książki roku. Przygody dwójki detektywów (Wyd. Zakamarki) cieszą się ogromną popularnością również w Polsce.
Krokodyle z Przedmieścia
Sobota, 4 czerwca godz. 14:00
kategoria wiekowa: 8+ | Niemcy 2009, 98 min.

Dziesięcioletni Hannes wychowuje się tylko z mamą. Jego największym marzeniem jest przyłączenie się do gangu "Krokodyli", do którego należą jego rówieśnicy. Musi jednak wcześniej przejść próbę. Ta okazuje się jednak niebezpieczna dla jego życia... Z opresji ratuje go Kai, który przeprowadził się na przedmieścia wraz z rodzicami. Chłopiec również marzy o tym, by stać się jednym z Krokodyli. Jednak fakt, że jeździ na wózku, początkowo sprawia, że dzieciaki go nie akceptują. Sytuacja się zmienia, kiedy Kai wchodzi w posiadanie informacji o prawdziwym gangu, który napadł na okoliczny sklep. Jego wiedza może pomóc Krokodylom rozwiązać zagadkę i przekonać się, że niepełnosprawni są sprawni.


Przyjaciel na balkonie
Niedziela, 5 czerwca godz. 12:00
Austria 2012 / 90min. | kategoria wiekowa: 7+

Film o chłopcu z zespołem Aspergera, któremu niełatwo przychodzi nawiązywanie znajomości z rówieśnikami. Ciepła, niezwykła historia będąca adaptacją książki o tym samym tytule. Opowieść pełna przygód i szybkich zwrotów akcji, za którymi stoi tajemniczy przyjaciel na balkonie. Mika jest wyjątkowym chłopcem - uwielbia matematykę, zawsze mówi prawdę, jest wyjątkowo inteligentny, ale z trudem przychodzi mu nawiązywanie relacji z ludźmi. Czuje się samotny i inny niż jego koledzy i koleżanki ze szkoły. Pewnej nocy chłopiec słyszy dziwne dźwięki. Okazuje się, że na balkonie jego sąsiada zamieszkał koń. Mika jest zafascynowany zwierzęciem i za wszelką cenę chce się dowiedzieć o nim czegoś więcej. Wkrótce poznaje swoją sąsiadkę Danę i razem z nią próbuje pomóc w tarapatach właścicielowi zwierzęcia. Ich działania doprowadzą do serii niespotykanych wydarzeń, które zmienią życie chłopca i pomogą zdobyć prawdziwych przyjaciół.
Zigzag Kid
Niedziela, 5 czerwca godz. 14:00
Aktorski, 95 min | Holandia 2012 | Kategoria wiekowa: +6

Historia Nono, najmłodszego i najlepszego inspektora, który rozwiązuje najważniejszą zagadkę: historię swojej zmarłej mamy i własnej tożsamości Nono wychowuje ojciec i jego partnerka Gaby, mamy nie znał. Jego tata jest detektywem, inspektorem i od zawsze trenuje Nono w tym fachu. Na dwa dni przed 13. urodzinami, czyli bar micwą, symbolicznym wejściem w dorosłość, Nono dostaje specjalną misję. Ma rozpoznać w pociągu swojego nauczyciela i udać się z nim na trening, żeby stać się niczym prawdziwy inspektor Rozpoczyna się ciąg przygód, bo jako misję Nono wybiera dwie rzeczy: zdobyć dla Gaby artefakty, o których zawsze marzyła, i dowiedzieć się czegoś o swojej matce. Czeka go rozwiązanie ciągu zagadek, a historia jego mamy okazuje się bardziej zagmatwana, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać.

Kino Echo | ul. Gołębia 1, Jarocin | tel. 62 747 11 19 | bilety - 10zł | karnet na 4 projekcje - 30 złWielki Teatr w Małym Mieście Junior - na startW poniedziałek, 23 maja o godzinie 17:00 w JOK-u pierwszy spektakl z tegorocznej edycji Wielkiego Teatru w Małym Mieście Junior. Zaczniemy nietypowo, bo pokazem "Królestwa zabaw" teatru "Gang Baśki" z... Jarocina.Grupa "Gang Baśki" jest częścią projektu WTWM Junior, to teatr złożony z dzieci z Jarocina, z którymi pracuje Basia Bogatko. "Królestwo zabaw" to drugi po "Lokomotywie" spektakl teatru. Tym razem młodzi aktorzy sięgają po temat zabaw dziecięcych, na scenie i nie tylko jest więc jak na placu zabaw - wesoło, gwarno i radośnie. Pozycja obowiązkowa dla każdego widza w wieku 3-99 lat.

Organizator: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin.
Partner artystyczny i organizacyjny: Stowarzyszenie Jarocin XXI.
Poniedziałek, 23 maja, godz. 17:00, JOK.
Bilety w cenie 5 zł do nabycia w Czytelni pod Ratuszem, JOK-u i kasie kina ECHO.


Strona WTwMM Junior: tutajRogalin - wyjazd miłośników sztuki i historiiPo udanych wyjazdach na wystawę Malarzy Bretanii do Poznania i Van Gogh Alive do Warszawy zapraszamy na spotkanie ze sztuką i architekturą dworską Rogalina. 15 maja (niedziela) zapraszamy na wyjazd do Rogalina, w ramach którego zaplanowane jest zwiedzanie z przewodnikiem zespołu Pałacowego oraz indywidualne Galerii Obrazów, Gabinetu Londyńskiego, Parowozowni, ogrodu i parku. Nie zabraknie czasu na piknik w pod rogalińskimi dębami (prosimy więc pamiętać o zabraniu koców i pełnych smakołyków koszy piknikowych.


Foto za: explorepoland.pl

Pałac Raczyńskich
Po remoncie należący niegdyś do rodu Raczyńskich Pałac w Rogalinie znów można zwiedzać. Zbudowana w II połowie XVIII wieku dla Kazimierza Raczyńskiego rezydencja w Rogalinie jest jednym z najpiękniejszych zespołów pałacowo-parkowych w Polsce. Teraz odnowiono ją tak, by maksymalnie przypominała czasy, kiedy mieszkali tam Raczyńscy. Kiedy Rogalin był po prostu ich domem. Dzięki temu stał się niezwykłą atrakcją turystyczną. Zrekonstruowano nawierzchnię dziedzińca, zamiast piasku jest tam teraz bruk, zmodernizowano budynek główny oraz skrzydła południowe i północne pałacu, stajnię, powozownię, dawny czworak dworski, ujeżdżalnię oraz galerię malarstwa. To właśnie tam oglądać możemy m.in. największy obraz Jana Matejki "Joanna d'Arc", a także około 300 innych obrazów, w tym wiele dzieł Jacka Malczewskiego, jak namalowany przez niego słynny portret Edwarda Aleksandra Raczyńskiego. Odtworzenie historycznych wnętrz byłoby niemożliwe bez rekonstrukcji obiektów utraconych podczas II wojny światowej a wśród nich tkanin ściennych rzeźb, pieców, oświetlenia, witraży czy nawet modelu żaglowca. W oparciu o zachowane projekty z końca XIX wieku odtworzono jedno z największych pałacowych wnętrz, wspaniałą neorokokową bibliotekę z dębowymi szafami dekorowanymi bogatą snycerką.


Foto za: mnp.art.pl

Galeria Malarstwa
O wyjątkowości rogalińskiej rezydencji Raczyńskich decyduje między innymi galeria obrazów stworzona przez Edwarda Aleksandra Raczyńskiego, wybitnego znawcę sztuki i wieloletniego prezesa Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Zakupów dokonywał od lat osiemdziesiątych XIX w. do lat dwudziestych XX w., tworząc jedną z najwspanialszych kolekcji współczesnego malarstwa na ziemiach polskich, liczącą prawie 500 dzieł sztuki. Spośród ok. 300 obiektów zachowanych z przedwojennej kolekcji w chwili obecnej galeria zawiera 250 prac. Pomimo braków w kolekcji, wynikających ze strat wojennych oraz czasowego wystawiania wybranych dzieł artystów polskich w Muzeum Narodowym w Poznaniu, obecna prezentacja daje wyobrażenie o układzie ekspozycyjnym stworzonym przez jej twórcę, została bowiem zrekonstruowana na podstawie Przewodnika po galerii malarstwa w Rogalinie z ok. 1926r. oraz zdjęć archiwalnych.

Koszt całkowity od osoby, w tym wejście do Pałacu z przewodnikiem, wstęp do Galerii Obrazów, Powozowni i Gabinetu Londyńskiego oraz przejazd autobusem:
60 zł - normalny
50 zł - ulgowy (emeryci i renciści - z ważną legitymacja, Karta Dużej Rodziny)
30 zł - dzieci i młodzież ucząca się w wieku 7 - 26 lat z ważną legitymacją

Data wyjazdu: 15 maja (niedziela)
Zapisy: Bogusia 530-761-909
Wiosenny Kiermasz Ogrodniczy w jarocińskim parkuKolejne wspólne działanie Jarocińskiego Kongresu Kultury. Wraz z Burmistrzem Jarocina zapraszamy do do udziału w Wiosennym Kiermaszu Ogrodniczym, który odbędzie się w parku miejskim 17 kwietnia. W trakcie imprezy będzie można skorzystać z doradztwa i porad specjalistów w zakresie zasad kompozycji roślin ozdobnych w ogrodzie przydomowym czy na balkonie. W programie imprezy zaplanowano także warsztaty i pokazy florystyczne oraz spacer "Trasą cennych drzew w parku". Nie zabraknie atrakcji dla dorosłych i dla dzieci.


Foto za: poznan.naszemiasto.pl

Kiermasz ogrodniczy, na dużej polanie przed Pałacem Radolińskich, trwał będzie od godz. 10:00. Podczas prelekcji, która rozpocznie się o godz. 14:00 uczestnicy kiermaszu poznają zasady kompozycji roślin w ogrodzie i na balkonie. Podczas drugiej prelekcji, zaplanowanej na godz. 16:20 - posłuchają o potędze drzew. Także od godz. 14:00 trwały będą warsztaty florystyczne dla dzieci. Warsztaty dla drugiej grupy młodych adeptów florystyki rozpoczną się natomiast o godz. 16:30. Na godz. 15:30 wszystkich zainteresowanych zapraszamy na pokaz florystyczny. Prelekcje, warsztaty i pokaz będą odbywały się w Pałacu Radolińskich. W terenie będzie można zobaczyć cenne okazy drzew zaprezentowane podczas spaceru "Trasą cennych drzew w parku". Zostały zaplanowane dwa spacery, które rozpoczną się o godz. 14:40 i 16:00. Liczba miejsc podczas warsztatów i spacerów jest ograniczona. Zgłoszenia będą przyjmowane w dniu kiermaszu od godz. 10:00 na specjalnie przygotowanym stoisku w pałacu.

Wiosenny Kiermasz Ogrodniczy to jednodniowe wydarzenie handlowo-wystawiennicze. - Jest to pierwszy wiosenny kiermasz ogrodniczy, który mamy nadzieję na stałe zagości w jarocińskim parku - podkreśla Marzena Jeleniewska-Jankowska, kierownik zespołu ds. rewitalizacji.

Organizatorami przedsięwzięcia jest gmina Jarocin, Jarociński Fundusz Poręczeń Kredytowych, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin, Muzeum Regionalne w Jarocinie, Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oraz Stowarzyszenie Jarocin XXI wraz z partnerami - w ramach Jarocińskiego Kongresu Kultury - projektu realizowanego w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z funduszy EOG.Świat w skali makro, nowa wystawa w holu kina Echo"Fotografować to znaczy wstrzymać oddech, uruchamiając wszystkie nasze zdolności w obliczu ulotnej rzeczywistości." [Henri Cartier-Bresson]Wojtek Lubiński o sobie: Wychowałem się w Jarocinie a od paru lat związany jestem z Poznaniem. Jestem szczęśliwym mężem i ojcem dwójki wspaniałych dzieci. Na co dzień planuję sieć u jednego z operatorów komórkowych. Odkąd pamiętam w naszym domu rodzinnym zawsze był obecny pierwiastek sztuki, moja Mama artystka próbowała obudzić we mnie duszę artystyczną. Pierwszy aparat kupiłem wraz z narodzinami córki i od tego momentu większość wolnego czasu poświęcam fotografii... Początkowo natchnieniem była dla mnie moja rodzina jednak bardzo szybko zauważyłem, że świat który nas otacza jest nieskończonym źródłem inspiracji. Na swoich zdjęciach staram się uchwycić świat z innej perspektywy, dostrzec jego piękno, ulotność oraz nieokiełznaną siłę.DOTKNIJ TEATRU, 2-3 kwietnia"Dotknij Teatru" to ogólnopolski projekt Instytutu Teatralnego, który w Jarocinie zagości w weekend 2-3 kwietnia. 2 spektakle i 2 rodzaje warsztatów to nietuzinkowe atrakcje, jakie przygotowali wspólnie młode instruktorki teatralne, Teatr 50+ i poznański Teatr Korybant. Projekt jest jednym z wydarzeń Jarocińskiego Kongresu Kultury i łączy nie tylko pokolenia, ale i różne teatralne temperamenty.

Spektakle w ramach projektu:

RYMOWANKI DLA DOROSŁYCH DZIECI
Sobota, 2 kwietnia, godz.: 18:00, Pałac Radolińskich

Spektakl na kanwie utworów Szymborskiej zaprezentują aktorki-amatorki z Teatru 50+. To, że nasza noblistka miała poczucie humoru wiedzą wszyscy, ale, że stateczne panie po 50 potrafią rapować, opowiadać o trunkach ze swadą somaliera czy w niepoprawny politycznie sposób opowiadać o mieszkańcach różnych krajów- o tym trzeba przekonać się można wyłącznie w czasie tego spektaklu.
Reżyseria: Janusz Stolarski
Muzyka na żywo: Leszek Świderski
Projekcje video: Jakub Bogatko
Występują: Barbara Lison, Nina Koralczak, Anna Kowalska, Aleksandra Kantorska
Produkcja: Stowarzyszenie Teatralne - ANTRAKTGRABARZ KRÓLÓW
Niedziela, 3 kwietnia, godz. 18:00, Ruiny Kościoła Św. Ducha

Bohater współczesnego dramatu pracuje na niemieckim cmentarzu - chowa i kremuje zwłoki. Nie jest jednak zwykłym grabarzem, zawód traktuje jako misję. Przywraca światu sprawiedliwość, chowając biedaków w grobach możnych, a tych ostatnich grzebiąc pod drzewami (...) "Grabarz królów" był z początku grany jako salowy monodram. Stolarski zrezygnował jednak z bezpiecznego goszczenia w teatralnych salach i wyszedł ze spektaklem w miasto. Przestrzeń, w której zaistniał "Grabarz" uprawdopodobniła opowiadaną historię i naznaczyła ją autentycznością. Stolarski umiejętnie wykorzystał energię ulicy, tworząc przy tym intrygujące teatralne metafory. Centrum swojego świata uczynił kubeł na śmieci, degradując towarzyszących mu bohaterów do roli odpadków... Ale to właśnie ci maluczcy otrzymali przywilej ostatecznego decydowania o znaczeniu królów i możnych, jakby realizując Chrystusowe przesłanie: Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię...
Monika Wasilewska, "Gazeta Wyborcza"

Scenariusz na podstawie monodramu "Grabarz królów" Jerzego Łukosza oraz tekstów realizatorów spektaklu
Reżyseria: Janusz Stolarski
Muzyka na żywo: Antoni Hałas, Bartosz Stolarski
Projekcje video: Maciej Sierpień, Maciej Włodarczyk
Występują: Julia Hałas, Jagoda Gruszczyńska, Monika Błaszczak, Marta Pautrzak, Antoni Hałas, Bartosz Stolarski, Janusz Stolarski, Szymon Stolarski, Bartosz Widawski.
Produkcja: Stowarzyszenie Teatralne - ANTRAKT
Darmowe wejściówki na oba spektakle do odbioru w kasie kina.Warsztaty w ramach projektu:

Aktorzy w ruchu. Warsztaty teatralne
- dla dzieci 4-7 lat
Instruktorka Marta Pautrzak
Gry i zabawy teatralne, działanie z rekwizytem, improwizacja i zabawa aktorska!

Świadomość ruchu. Improwizacja - dla młodzieży i osób dorosłych
Instruktorka Jagoda Gruszczyńska
Świadomy oddech, ćwiczenia wzmacniające ciało oraz jego świadomość, improwizacja, relaks.

Miejsce: Pałac Radolińskich w Jarocinie
Zajęcia dla dzieci będą trwały od godziny 10:30 - 12:00 - sobota, niedziela
Zajęcia dla młodzieży i osób dorosłych: I dzień: od godziny 10:30 - 13:00, drugi dzień: od godziny 10:30 - 12:00

Zapisy na warsztaty:
Agata Patelka, tel.: 793-015-980, e-mail: patelka.agata@gmail.com
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona!Warsztaty plastyczne dla grupy młodszej 2Najbliższe warsztaty w sobotę i niedzielę 12 i 13 marca. W sobotę zapraszamy wszystkich tradycyjnie już do Pałacu Radolińskich na godzinę 10:00, a w niedzielę I grupę na godz 10:00, a II na 13:00.Warsztaty plastyczne dla grupy młodszejRusza II semestr zajęć dla dzieci. W tym semestrze dzieci czeka mała zmiana - Małgosię Kruk zastępować będzie Bogusia Śmiglewska. W lutym dzieci pracować będą z ceramiką, dlatego plan zajęć jest nieco inny niż zwykle. Zaczynamy od wycieczki do pracowni ceramiki i szkła (sobota, 20 lutego). W niedzielę zapraszamy już na regularne zajęcia w pałacowej pracowni.PROGRAM WYCIECZKI:
9:00 zbiórka na parkingu ul. Św. Ducha
9:15 wyjazd do Nowego Miasta
9:45 - 11:00 zwiedzanie pracowni ceramiki i szkła RIWAL
11:00 wyjazd do Jarocina.
11:20 - 11:30 odbiór dzieci

Prosimy aby dzieci przyniosły ze sobą oświadczenie o zgodzie na wyjazd (do pobrania tutaj)."Kuba Badach, Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny"
Pomysł na niezapomniany Dzień KobietStowarzyszenie Jarocin XXI i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin zapraszają na koncert z okazji Dnia Kobiet. 6 marca o godzinie 19:00 Kuba Badach zaśpiewa utwory legendy polskiej sceny muzycznej - Andrzeja Zauchy, w nowych autorskich aranżacjach Jacka Piskorza i Kuby Badacha."To moje podziękowanie dla Zauchy. Nie wiem, być może machnąłby ręką zniesmaczony, słysząc słowo «hołd»... Ale to zaszczyt śpiewać jego utwory..." [Kuba Badach]. Kuba Badach (ur. 24 sierpnia 1976) - wokalista, instrumentalista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny; lider zespołu Poluzjanci oraz członek grupy The Globetrotters. Jako dwunastolatek, w 1988, nagrał płytę z kolędami napisanymi specjalnie dla niego przez Wiesława Pieregorólkę, Jerzego Siemasza i Jacka Cygana. W 1996 rozpoczął edukację na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie wokalnej, której jest absolwentem. Zdobywca nagrody Fryderyk 2011 i 2012 w kategorii Wokalista Roku.

Bilety w cenach:
W przedsprzedaży do 31 stycznia:
Strefa I (rzędy 1-7) 75 zł, Strefa II (rzędy od 8 do końca sali) 65 zł
Od 1 lutego:
Strefa I (rzędy 1-7) 85 zł, Strefa II (rzędy od 8 do końca sali) 75 zł

Bilety dostępne w kasie Kina ECHO, JOK JAROCIN, Czytelni pod Ratuszem oraz na www.kino.jarocin.pl
6 marca, niedziela, godz.: 19:00
Rezerwacja i informacja zbiorowa: Maciej Śledzianowski, tel.: 501-676-721Baśniowy "Dziadek do orzechów" z Bolszoj w KinieWyjątkowa okazja nie tylko dla miłośników baletu. Spektakl baletowy "Dziadka do orzechów" Piotra Czajkowskiego w choreografii Jurija Grigorowicza i wykonaniu tancerzy moskiewskiego Teatru Bolszoj w styczniu zagości na ekranie naszego kina.W wielu krajach nie ma Bożego Narodzenia bez gwiazdkowego spektaklu "Dziadka do orzechów". Zaskakujące, że choć premiera baletu odbyła się w dniu Świętego Mikołaja 6 grudnia 1892 roku, to tradycja gwiazdkowa towarzysząca temu baletowi powstała niemal pół wieku później w Stanach Zjednoczonych. Choć dziś, inaczej niż za czasów Czajkowskiego, spektakl ten jest kierowany głównie do młodszych widzów, to nadal pozostaje jednym z arcydzieł klasycznego baletu rosyjskiego. Oparty na opowieści modnego wówczas fantastycznego pisarza E.T.A. Hoffmanna "Dziadek do orzechów" miał wykorzystywać zainteresowanie elit petersburskich fantastyką. Tymczasem okazał się wspaniałym spektaklem familijnym, idealnym do wspólnego oglądania przez dzieci i rodziców. Mali widzowie odnajdą w nim baśniową opowieść o dziewczynce Klarze (w rosyjskiej wersji Maszy), która dzięki dobremu sercu i odwadze wyzwala spod czaru Księcia zaklętego w dziadka do orzechów. Dla dorosłych to jeden z najpiękniejszych baletów z fenomenalną muzyką Piotra Czajkowskiego.

"Dziadek do orzechów" - niedziela, 10.01.2015 godz. 15:00 (retransmisja)
muzyka: Piotr Czajkowski | choreografia: Jurij Grigorowicz
obsada: Anna Nikulina, Denis Rodkin, Andriej Merkuriew i in.

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 10 minut
Kino ECHO, Jarocin
Bilety w cenie: 20 zł (normalny), 25 zł (para: dziecko + dorosły), 30 zł (para: dorosły + dorosły)Wielki Teatr w Małym Mieście Junior - na finał wersja naj- najmłodszaTeatr czaruje, to już od 4 lat wiedzą dzieciaki w Jarocinie dzięki Wielkiemu Teatrowi w Małym Mieście Junior, ale pojawiło się kolejne pokolenie widzów, tym naj naj młodszych, których zapraszamy na pierwszą wizytę w Teatrze. Będą piosenki, zabawy i masa frajdy.

"Blumowe Piosenki" to spektakl muzyczny dla dzieci w wieku 2-7 lat. Oparty na dziesięciu autorskich piosenkach Studia Teatralnego Blum. Przedstawienie ma formę koncertu przeplatanego zabawą z dziećmi wykorzystującą dźwięk, ruch a przede wszystkim emocje i wyobraźnię. Studio Teatralne BLUM jest jednym z pierwszych zawodowych teatrów, który tworzy sztuki dla malutkich dzieci. Czyni to z powodzeniem od ponad 10 lat. Zespół został do tego niejako namówiony przez Zbigniewa Rudzińskiego (Centrum Sztuki Dziecka), który przywiózł do Poznania ten pomysł z zagranicznych przedstawień.Na stronie internetowej CSD można przeczytać te oto słowa Zbigniewa Rudzińskiego: Gdy zobaczyłem na jednym z europejskich festiwali niemowlaki i dzieci niespełna trzyletnie z przejęciem i ufnością chłonące przedstawienia powołane specjalnie dla nich, to obraz ten tak silnie usadowił się w mojej pamięci, że swoją fascynację postanowiłem zamienić w działanie. Pojeździłem jeszcze, popodglądałem, pogadałem, zainteresowałem swoich przyjaciół z pracy, poznańskich artystów i psychologów.

Na widowni poznańskiego teatru dla najnajmłodszego widza także zasiadają nawet półroczne szkraby. Dlatego dla zespołu aktorskiego ważne jest, żeby dzieci nie wystraszyć, nie zrazić do sztuki. Cechą charakterystyczną tych przedstawień jest brak dużego dystansu, harmonijne ruchy, umiejętnie dobrana muzyka.

Projekt Wielki Teatr w Małym Mieście Junior jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Gminę Jarocin. Partner artystyczny i organizacyjny: Stowarzyszenie Jarocin XXI.

28 grudnia, poniedziałek, godz. 17:00, JOK
Bilety w cenie 10 zł (przedsprzedaż do 27 grudnia) i 15 zł w dniu 28 grudnia do nabycia w kasie Kina ECHO, City Cafe i Czytelni pod Ratuszem.


Strona WTwMM Junior: tutajKino na antresoliPowoli przygotowujemy się do uruchomienia II salki (nie sali, a salki właśnie) kinowej. W połowie roku 2015 otrzymaliśmy dotację z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, ale trochę trwały wyceny, projekty, więc dopiero w okolicach Walentynek zaprosimy Państwa na pierwszy seans. Jednak jest już projekt tego, jak będzie wyglądać nowa salka, chcemy go Państwu pokazać, a przy okazji zaprosić do obejrzenia kilku wyśmienitych tytułów. Zbiegło się to z faktem, że "Gwiezdne Wojny" na długie 3 tygodnie zajmują salę kinową. Dlatego w czasie między Świętami a Nowym Rokiem zapraszamy starszych i młodszych widzów, którzy wolą kino nieco mniej komercyjne, ale równie emocjonujące, do Kina na antresoli, gdzie mamy po 3 wyśmienite propozycje dla młodego i starszego widza.

Dla dzieci:

ŚWIĘTY MIKOŁAJ - poniedziałek, 28 grudnia, godz. 11:00
reż. Juha Wuolijoki, familijny, Finlandia, 80 minut, od 7 lat

Setki lat temu zaczęła się najpiękniejsza opowieść na świecie... W odciętej od świata wiosce w Laponii młody Mikołaj traci w wypadku całą rodzinę. Mieszkańcy wioski postanawiają wspólnie zaopiekować się osieroconym chłopcem. Każda rodzina będzie sprawowała pieczę nad nim przez okres jednego roku. W każde kolejne Boże Narodzenie Mikołaj będzie przenosił się do następnego domu. Żeby okazać wdzięczność, chłopiec postanawia obdarowywać dzieci swoich gospodarzy własnoręcznie wykonanymi zabawkami. Z biegiem czasu prezenty pojawiają się na progach większości domostw, bo prawie wszyscy gościli Mikołaja. Kiedy pewnego razu w wiosce zaczyna brakować jedzenia, mieszkańcy są zmuszeni wysłać Mikołaja na naukę zawodu stolarza do pustelnika o imieniu Lisakki. Pod czujnym okiem srogiego nauczyciela Mikołaj szybko się uczy. Coraz sprawniej wykonuje zabawki i są one coraz piękniejsze. Jednak Lisaki, który nie lubi dzieci, zakazuje Mikołajowi wykonywania prezentów. Świąteczna tradycja wzajemnego obdarowywania się jest zagrożona.

MAGICZNE ŚWIĘTA KACPRA I EMMY
wtorek, 29 grudnia, godz. 11:00 i sobota, 2 stycznia, godz. 16:00

reż. Arne Lindtner Næss, familijny, 73 minuty, od 4 lat

Boże Narodzenie jest coraz bliżej i przedszkolaki przygotowują się na ten wyjątkowy czas. Zarówno w domu, jak i w przedszkolu panuje już świąteczna atmosfera. Emma czeka również na szczeniaczki Bassy, które lada chwila mają się pojawić na świecie. Jednak nie wszystko idzie według planów. Dziadek Emmy chce wyjechać do domku na wsi razem z Esther i jej siostrą. Dziewczynka czuje się zawiedziona tym, że nie spędzą wspólnie najważniejszego dnia w roku. No i na dodatek wciąż nie ma śniegu. Emma wpada na pomysł, by napisać list do Świętego Mikołaja. Jeśli ktoś może sprawić, by święta jednak były magiczne, to tylko on!

BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI. CIENIE NAD VALLEBY
środa, 30 grudnia, godz. 11:00 i niedziela, 3 stycznia, godz. 16:00

reż. Pontus Klänge, Walter Söderlund, familijny 83 min, od 7 lat

Do małego miasteczka Valleby ma przyjechać ekipa prestiżowego domu aukcyjnego. Tymczasem, jak wieść niesie, z więzienia wyszedł właśnie niezwykle sprytny złodziej sztuki o pseudonimie Sztuka Cienia. Komendant policji instaluje w muzeum, gdzie przechowywane będą obiekty aukcyjne, najwyższej klasy alarmy. Jego posterunkowi grozi likwidacja, musi więc udowodnić, że potrafi zadbać o bezpieczeństwo w Valleby. Gdy jednak obiekty aukcyjne zaczynają znikać jeden po drugim, jedyna nadzieja w młodych detektywach Lassem i Mai. Czy odnajdą skradzione przedmioty? I czy uda się przywrócić do pracy skompromitowanego komendanta?


Dla dorosłych:

MOJA CHUDA SIOSTRA - poniedziałek, 28 grudnia, godz. 19:35
reż. Sanna Lenken, dramat, Niemcy, Dania 2015, 105 minut

Katja jest utalentowaną łyżwiarką figurową, stale zajętą w szkole lub na treningach. W domu to na niej, a nie jej siostrze Stelli, skupia się prawie cała uwaga rodziców. Stella podziwia starszą siostrę i stara się ją naśladować. To ona właśnie odkrywa, że z Katją dzieje się coś złego: dziewczyna cierpi na zaburzenie odżywiania, które może kosztować ją życie. Stella chce powiedzieć rodzicom, ale Katja wymusza na niej przysięgę, że tego nie zrobi. To jednak zbyt duże brzemię dla tak młodej dziewczyny. Film pokazuje, jak choroba Katji powoli doprowadza całą rodzinę na skraj rozpaczy.

DO UTRATY TCHU - wtorek, 29 grudnia, godz. 19:35
reż. Jean-Luc Godard, dramat, kryminał, Francja 1960, 90 min

Michel, zbuntowany młody mężczyzna uciekając skradzionym samochodem zabija policjanta. Zdaje sobie sprawę, że za kilka godzin będzie ścigany przez policję całego kraju. Przybywa więc do Paryża, by odebrać od dłużnika pieniądze, które pomogłyby mu w ucieczce za granicę. Do wyjazdu namawia także piękną Amerykankę, z którą łączy go niesprecyzowane uczucie. Sprawy zaczynają się komplikować, gdy okazuje się, że dłużnik zniknął. Michel pozbawiony możliwości ucieczki, czuje się coraz bardziej osaczony.

NOC WALPURGI - środa, 30 grudnia, godz. 19:35
reż. Marcin Bortkiewicz, dramat, Polska 2015, 75 minut

Akcja filmu Marcina Bortkiewicza toczy się w noc Walpurgi, 30 kwietnia 1969 roku, w szwajcarskiej operze, tuż po zakończeniu przedstawienia "Turandot" Giacomo Pucciniego. Gdy gasną światła, ze sceny schodzi wielka diva operowa, Nora Sedler (Małgorzata Zajączkowska). Pod drzwiami jej garderoby czeka na nią dwudziestokilkuletni, skromny dziennikarz, Robert (Philippe Tłokiński), umówiony na wywiad z artystką. Impulsywna Nora, wielka i nieokiełznana niczym Maria Callas,wyrzuca go za drzwi, ale w końcu zgadza się na rozmowę. Od początku jednak prowadzi z nim misterną grę, nieustannie go przyciągając i odpychając. W powietrzu unosi się erotyczne napięcie. Robert, nie bez wewnętrznych oporów, wyraża na tę dziwną grę zgodę.

Wstęp na każdy z seansów: 10 złKinowe wystawy na RynkuAż do urodzin kina (27 grudnia) będzie można oglądać na jarocińskim Rynku dwie filmowe wystawy: 10 lat emocji oraz Polskie drogi do Oskarów.

10 LAT EMOCJI
Powstanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej zmieniło rzeczywistość polskiego kina. Przez dekadę istnienia PISF twórcy zrealizowali ze wsparciem Instytutu ponad 230 filmów fabularnych, blisko 360 dokumentalnych oraz 120 animacji. Zadebiutowały nowe pokolenia reżyserów. Naszą wystawą chcemy przypomnieć te dziesięć lat pełnych emocji, nagrody zdobyte przez filmowców i tytuły, które podbiły polską widownię - napisała we wstępie do wystawy dyrektor Agnieszka Odorowicz. Na planszach umieszczone są fotokody odsyłające do zwiastunów filmów.

POLSKIE DROGI DO OSKARÓW
Wystawa plenerowa, która powstała dla uczczenia tegorocznego triumfu polskiego kina podczas gali oscarowej. Po raz pierwszy w historii naszej kinematografii pełnometrażowa fabuła - "Ida" Pawła Pawlikowskiego - zdobyła Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Do Nagrody Akademii nominowano Łukasza Żala i Ryszarda Lenczewskiego - autorów zdjęć do "Idy", Annę Biedrzycką - Sheppard za kostiumy do Disneyowskiej "Czarownicy", a "Joanna" Anety Kopacz i "Nasza klątwa" Tomasza Śliwińskiego dostały nominacje w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. To jak dotąd największy triumf polskiego kina na gali oscarowej, ale bynajmniej nie pierwszy. Polskie filmy zdobywały statuetki i liczne nominacje w innych kategoriach, a filmowcy polskiego pochodzenia wielokrotnie odbierali Oscary - za reżyserię, zdjęcia, muzykę, scenografię, wnętrza, całokształt twórczości i osiągnięcia techniczne, a lista nominacji obejmuje prawie trzydzieści nazwisk.

Wystawa powstała dla uczczenia tegorocznego spektakularnego sukcesu i dla przypomnienia wcześniejszych nominacji i statuetek dla polskich filmów i twórców. Prezentujemy ich dokonania w porządku chronologicznym. Każdy z bohaterów wystawy zasługuje na pamięć, a wszyscy przyczynili się do tego, że o polskim kinie - i o Polsce - wie dziś cały świat - napisał we stępie do wystawy Michał Oleszczyk Dyrektor Artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni. Scenariusz wystawy napisał Andrzej Bukowiecki, teksty - Michał Oleszczyk. Autorką grafiki jest Aleksandra Kot, zdjęcia wybrała Natalia Chojna, a fragmenty filmowe i przemówienia nagrodzonych Polaków wygłoszone podczas gal oscarowych - Robert Jaczewski. Odsyłają do nich umieszczone na planszach fotokody, które można odczytać za pomocą telefonu komórkowego.

Wystawy powstały z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Muzeum Kinematografii w Łodzi, we współpracy z Filmoteką Narodową i producentami filmów. W Jarocinie wystawę prezentuje Stowarzyszenie Jarocin XXI dzięki finansowemu wsparciu Filmoteki Narodowej."DZIADY" Adama Mickiewicza w reżyserii Lecha Raczaka w jarocińskim JOK-uZimowy wieczór to doskonała aura na mickiewiczowskie Dziady, po które po raz wtóry sięga Lech Raczak (jarocińska publiczność kilka lat temu miała już okazję oglądać Dziady z legnickiego teatru).

U Mickiewicza w noc Dziadów objawiają się duchy, zjawy, upiory, widma. Pojawiają się na kilka chwil, by znów zniknąć w zaświatach. Zajmiemy się przede wszystkim nimi, ich trwaniem poza obrzędem, poza teatrem, poza życiem, w zaświatach - skąd (jak dzieło Mickiewicza) dręczą nas przez bez mała dwa wieki.

Od początku listopada, od nocy Dziadów, w codziennej praktyce życia zaczyna się w Polsce zima. Zima - mroźna i śnieżna - jest znakiem, symbolem, realnością krainy grozy, Północy - Rosji, ziemi/czasu zesłania, więzienia, kary, żywych cieni, duchów, zjaw. Piekło. Piekło jest białą równiną skutą mrozem, ożywioną śnieżną zawieją. (Ostatni krąg dantejskiego piekła też jest cały z lodu). To stamtąd na Dziady przybywają duchy. Mówią, że potrzebują paciorka, dotknięcia, ziarnka gorczycy czy rządu dusz; nie mają śmiałości wyznać, że chcą się po prostu ogrzać wśród ludzi, ludzkim ciepłem. Gustaw - Widmo - Pielgrzym opowiada o parku, gdzie pozbawił się życia, ale naprawdę przybył z mroźnej krainy, gdzie z ust każdego wyzioniona para / wychodzi słupem prosta, długa, szara (Ustęp: Petersburg, w.93).

Potępieńcy - i zesłańcy i czynownicy, generałowie i szarzy mieszkańcy piekieł - a twarz każdego jest jak ich kraina / pusta, otwarta i dzika równina (Ustęp: Droga do Rosji w.173-4) - wyłaniają się z zamieci: tu ludzie biegną, każdego mróz goni (Ustęp: Petersburg, w.93). Taki byłby główny pomysł na nową interpretację "Dziadów" - zobaczyć dramat z perspektywy zamykającego Część III "Ustępu", którego w zasadzie nie poddawano teatralnym sprawdzianom i interpretacjom. A siła i poezji, i "reporterskiego" opisu tego fragmentu mickiewiczowskiego dzieła jest do dziś porażająca, nie mniejsza niż "Piekła" Dantego.

Jeden z ważnych wątków "Dziadów" skupia się na obcowaniu żywych i umarłych. Dla mnie jest to ważne. Dzisiaj linia styku między namacalną materią życia a zaświatami przebiega przez łóżka szpitalne. Biel prześcieradeł przenosi nas w białe, nie dające cienia światło zaświatów, może w nieskalaną biel śniegów? W mroźną ciszę?

Spektakl zrealizowany w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej - "Klasyka Żywa", zorganizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego dla uczczenia przypadającego w 2015 roku jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

15 grudnia, wtorek, godz. 18:30, JOK
Bilety do nabycia w JOK Jarocin, Czytelni pod Ratuszem i kinie Echo.


Strona Teatr Polska Jarocin XXI: tutaj
   © Stowarzyszenie Jarocin XXIpolityka cookieswebmaster: JaMic 1999-2016